نخ فلزی

نخ اکریلیک
نخ اکریلیک
سپتامبر 21, 2020
نخ پشمی
نخ پشمی
سپتامبر 21, 2020
نمایش همه

نخ فلزی

نخ فلزی

نخ فلزی

نخ فلزی

نخ فلزی به نخهایی گفته می شود که از فلز های براق ساخته می شوند و به دلیل زیبایی و درخشندگی که این نخ ها دارند برای دوزندگی و گلدوزی استفاده می  کنند.

نخها دارای انواع مختلفی می باشند و هر کدام ویژگی های خاص خودشان را دارند و با توجه به ظاهر و ویژگی شان در جاهای مختلف استفاده می شوند. برای پارچه های ضخیم و کلفت از نخهای کلفت استفاده می شود  و برای پارچه های نازک و سبک از نخهای سبک و نازک استفاده می شود.

مقصود از نخ های فلزی دسته ای از نخ های فانتزی است که از فلز های براق در رنگ های طلایی و نقره ای تولید می شوند و در بازار به نخ نقره ،گلابتون ،سرمه و بلورسنت معروف هستند .نخ های گلابتون و نقره را بصورت کلاف های کوچک و گاه به شکل قرقره می توان تهیه کرد در کار گلدوزی از این نخ ها برای تزیین استفاده می شود . نوعی از نخ های فلزی یعنی نخ های گلابتون و روتکس دارای مغز ابریشمی و رویه فلزی هستند. نخ فلزی گلابتون ضخیم تر بوده و عمدتا برای کار دست استفاده می شود و انواع طلایی آن هم به شکل قرقره م هم به شکل کلاف تنوع زیادی دارد . اما نخ فلزی از نوع نخ روتکس نازک بوده و به شکل قرقره ارائه می شود و برای گلدوزی ماشینی کاربرد دارد . انواعی از نخهای فلزی که مغز ابریشمی نداشته و فقط فلز هستند بنام نخ نقده شناخته می شوند.

تماس با کارشناس