نخ ابریشم

نخ پنبه ای
نخ پنبه ای
سپتامبر 21, 2020
نخ اکریلیک
نخ اکریلیک
سپتامبر 21, 2020
نمایش همه

نخ ابریشم

نخ ابریشمی

نخ ابریشمی

نخ ابریشم

نخی ابریشمی از الیاف های طبیعی حیوانی ساخته شده است‌. نخ ابریشم یک نخ طبیعی است که از پیلهٔ کرم ابریشم گرفته می‌شود. عمده تشکیل دهنده آن پروتئین است. البته نخ های ابریشمی علاوه بر اینکه از الیاف های طبیعی ساخته می شوند، البته از الیاف های مصنوعی هم ساخته می شوند که ویژگی های متفاوتی دارند. نخهای ابریشمی در سایز های مختلفی در بازار وجود دارند که بعضی از آن ها از کشور های دیگر به کشور ایران وارد می شوند. از ابریشم های کلفت که به صورت کلاف هستند، برای بافت فرش و گلیم استفاده می شود. و از ابریشم های خیلی نازک برای گلدوزی و دوخت پارچه ها استفاده می شود.

از نخ ابریشم، پارچه‌های ابریشمی می‌بافند که یکی از بهترین و نرمترین پارچه‌های دنیا به شمار می‌روند. به دلیل خاصیت براقی نخ ابریشم، پارچه‌های بافته شده از ابریشم همانند منشورهایی هستند که اگر از جهات مختلف به آن‌ها نگاه کنید رنگهای متفاوتی از آن می‌بینید. ابریشم همانند پشم، قدرت زیادی در جذب آب دارد و می‌تواند تا ثلث وزن خود آب جذب کند. مقاومت ابریشم در برابر حرارت از الیاف پشم بیشتر بوده و در حرار ۱۴۰ درجه سانتی گراد تا مدت زیاد می‌تواند مقاومت کند؛ ولی در حرارت ۱۷۵ درجه سانتی گراد به سرعت متلاشی شده و بویی نظیر بوب مو، شاخ و سایر پروتئین‌های سوخته را از خود متصاعد می‌کند. اثر اکسیژن موجود در هوا بر ابریشم بسیار زیاد است و نور خورشید این اثر را افزایش داده، موجب تسریع در فساد ابریشم می‌شود.

ابریشم در مقابل مواد اکسید کننده حساس است، از این رو در موقع عمل با سفید کننده‌ها و به ویژه آب اکسیژنه باید دقت کافی شود. اسیدهای غلیظ باعث متلاشی شدن ابریشم می‌شود ولی اسیدهای رقیق در شرایط معمولی اثری بر روی ابریشم نمی‌گذارد. فقط به سرعت جذب ابریشم می‌شوند که زدودن آنها به سادگی انجام پذیر نیست.

آسیب‌پذیری ابریشم در برابر قلیایی‌ها به مراتب کمتر از آسیب‌پذیری پشم می‌باشد و اثری که قلیایی‌های ضعف نظیر صابون، براکس و آمونیاک بر روی ابریشم باقی می‌گذارند، بسیار ناچیز و تقریباً غیر محسوس است و قلیایی‌های با غلظت بیشتر مانند محلول رقیق هیدروکسید سدیم یا سود سوزآور باعث کاهش استحکام و شفافیت رنگ ابریشم می‌شود و محلول غلیظ سود سوزآور قادر به حل ابریشم در خود می‌باشد. در شرایط معمولی، ابریشم در برابر حلال‌های آبی مقاوم و آسیب‌پذیری آن ناچیز است.

به طور کل ابریشم لوکس و نرم است . نور را منعکس می کند و برق خاصی دارد ولی ابریشم قطعا گیاهی نیست و بسیار بحث برانگیز است .ابریشم هم گران است و مراقبت از آن واقعا سخت است و هم برای ساختنش باید از به وجود آمدن پروانه ها جلوگیری کرد ، که بسیار دردناک است و خیلی افراد به این دلیل با ابریشم مخالف هستند .

تماس با کارشناس