انواع نخ

پارچه شال و روسری
طرح و کالیته پارچه شال و روسری
سپتامبر 20, 2020
نخ پلی استر
نخ پلی استر
سپتامبر 21, 2020
نمایش همه

انواع نخ

انواع نخ

انواع نخ

انواع نخ

به رشته های باریک، نازک و بلند که از الیاف های مصنوعی و طبیعی ساخته شده اند نخ گفته می شود. از نخ ها برای دوخت پارچه، تهیه لباس، در صنایع پزشکی و در هنگام جراحی، دوخت لباس و فرش و یا در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرند. الیاف هایی که در نخ ها به کار برده می شوند یا به صورت طبیعی و یا به صورت مصنوعی تولید می شوند که با به هم پیوستن این الیاف، نخ های طبیعی و مصنوعی ساخته می شوند.

الیاف های طبیعی به الیاف های گفته می شود که به طور طبیعی در طبیعت وجود دارد و به دست انسان ساخته نشده است و نسبت به الیاف های مصنوعی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. الیاف های طبیعی به صورت حیوانی و گیاهی تهیه می شوند. برای نمونه به الیاف هایی که از پشم و مو حیوانی مانند‌ گوسفند و… گرفته می شود و یا الیاف هایی که از ابریشم گرفته می شود در دسته الیاف های طبیعی حیوانی هستند. و الیاف گیاهی از گیاهانی مانند: پنبه، کتان، کنف، چیت و … به صورت طبیعی گرفته شده اند.

دسته ای دیگر از نخها از الیاف های مصنوعی تشکیل شده اند. الیاف های مصنوعی به دست انسان ساخته می شوند و یا مواد اولیه آن ها ریشه در طبیعت دارند. الیاف های مصنوعی از مواد شیمیایی نیز ساخته می شوند. مهم ترین نخهایی که به صورت مصنوعی وجود دارد نخهای نایلون و رایون هستند. نخ های مصنوعی از الیاف های مصنوعی مانند: الیاف سلولز، الیاف ویسکوز، الیاف اکرلیک، الیاف نایلون و… ساخته می شود.

بعضی از نخها هم ترکیبی از الیاف های طبیعی هستند و هم ترکیبی از الیاف های مصنوعی هستند، که به آن ها نخهای مختلط گفته می شود. مانند نخهای پلی استر پنبه و یا پلی استر پشم که جزء نخهای مختلط به حساب می آیند. نخ های فانتزی: نخهایی مانند نخهای افکت دار، کادیکا، اسپاندکس و… در دسته نخهای فانتزی قرار می گیرند.

ویژگیهای نخ خوب

برای اینکه بتوانید نخ خوب انتخاب کنید باید به ویژگی های زیر دقت کنید. نخها باید با کیفیت، شفاف، بدون گره، استحکام بالا، رنگ ثابت و…باشند تا بتوان آن های در دسته نخهای خوب قرار داد.

  • کیفیت: نخهایی که انتخاب می کنید باید از لحاظ جنس و نوع درست شدن شان از کیفیت بالایی بر خوردار باشند. یعنی باید به این نکته توجه کنید که از بهترین الیاف های مصنوعی و طبیعی ساخته شده باشند. چرا که اگر نخی از کیفیت خوبی بر خوردار نباشد، نمی توان با آن محصولی خوب مانند فرش با کیفیت و یا لباس با کیفیت تولید کرد.
  • شفافیت: نخهایی که انتخاب می کنید باید دارای رنگ های شفافی باشد، به گونه ای که بتوان تنها به دیدن نخها احساس زیبایی و طراوت و تازگی آن را احساس کرد،. اگر نخها از شفافیت نداشته باشند، جذابیت خود را از دست می دهند و نمی توان جنسی با کیفیت از این نخ تولید کرد.
  • رنگ ثابت: سعی کنید نخهایی را انتخاب کنید که رنگ ها ثابت باشد و پس از شست و شو کدر نشوند و رنگ خود را از دست ندهند. بنابراین در هنگام خریدن نخ حتما به این نکته توجه کنید. برای این که تشخیص دهید چه نخی رنگ آن ثابت است می تواند مقدار از نخ را در دست تان بگیرید و کمی آن را با آب خیس کنید. اگر رنگ داد که مشخص می شود که رنگ آن ثابت نیست ولی اگر رنگ نداد، نشان دهنده ثابت بودن رنگ نخ است.
  • استحکام: نخها باید مقاوم باشند و حالت تو پر داشته باشند. نخهایی که به راحتی پاره می شوند و حالت پوک به خود می گیرند ارزشی ندارند و در هنگام استفاده بسیار مشکل ساز می شوند.

 

تماس با کارشناس